099 2134231

ZASNIVANJE TRAVNJAKA


U slučaju podizanja travnjaka sjetvom, stalno je potrebno šest do osam tjedana povoljnih uvjeta za formiranje kvalitetnog travnatog pokrivača. Mehanizaciju potrebnu za postavljanje travnjaka na ovaj način obavljaju složeni strojevi koji vrše površinsku pripremu tla, sjetvu i valjanje površinskog sloja u jednom prolazu.


Ako se travnjak postavlja busenjem, potrebna su tri do četiri tjedna povoljnih uvjeta da se biljke ukorijene. Bušenje se izvodi posebnim strojem, a služi za brzo uspostavljanje travnjaka. Travnjak može biti prirodan i proizveden prethodnom sjetvom na odgovarajuće pripremljenu podlogu.


U oba slučaja, i kod sjetve i kod busenja potrebno je svakodnevno zalijevanje, prihranjivanje i suzbijanje korova novonastalog travnjaka, sve do trenutka prve košnje.


Uspostavljanje travnjaka vegetativnim razmnožavanjem (nabijanje, bušenje) i ukorjenjivanje se obavlja uglavnom s termofilnim biljem. S obzirom da se nalazimo u umjerenom klimatskom pojasu i gdje dominiraju trave hladnije klime, podizanje travnjaka vegetativnim razmnožavanjem nema veći značaj. Kada se formiraju, travnjaci se klasificiraju prema različitim osnovama za klasifikaciju kao i prema složenosti mješavine trava (jednostavnih i složenih), mjestu, odnosno položaju, funkciji, intenzitetu njegove i slično. Ipak, može se reći da je primarna podjela travnjaka podjela na parkovne i rekreacijske travnjake.


Planiranje je često zanemareno, ali važan dio postavljanja travnjaka. Započinjanjem posjeta gradilištu i određivanjem površine koju treba pripremiti i zasaditi, lociranjem prepreka koje mogu ometati pripremu tla, procjenom stanja tla i bilježenjem uvjeta na gradilištu koji mogu utjecati na vrstu trave koju ćete koristiti. Posjet gradilištu također će vam dati ideju o materijalima i opremiti potrebnim za dovršetak posla. Možda najvažnija faza planiranja uključuje planiranje vremena za pripremu tla i početak sadnje.