099 2134231

PLANIRANJE I SKICIRANJE 


Naglasite se na nacrte dizajna vrta

Kada angažirate vrtnog dizajnera, trebali biste potražiti nekoga s dubokim razumijevanjem onoga što je potrebno za isporuku vrta koji je lijep tijekom cijele godine, odgovara vašim potrebama i životnom stilu, a također odgovara jedinstvenoj prirodi vašeg vrtnog mjesta. Dizajn vrtova je profesija koja obuhvaća hortikulturu, tloznanost, dizajn i komunikaciju. Što se tiče komunikacije, profesionalni dizajner će moći dobro komunicirati licem u lice, kao i pripremati pisane dokumente i crteže kako bi pokazao različite aspekte prijedloga dizajna. Radimo i ilustrativne crteže koji će vam pokazati kako biste izgledali i osjećali se u nekom prostoru, kao i tehničke crteže koji pokazuju kako bi različiti aspekti trebali biti konstruirani i kako bi sadnje trebale biti postavljene.

Iako se često smatra lakšim dijelom krajobrazne arhitekture, dizajn sadnje može biti vrlo složen. Biljke se razlikuju od ostalih alata koji koriste krajobrazni arhitekt — opločnika, kamena itd. — jer se uvijek mijenjaju, i po veličini i po sezoni.


U svom dizajnu krajolika slijedi nekoliko primarnih načela sadnje, usput se snažno oslanjajući se na nekoliko favorita.

Boja

Možda se čini očiglednim, ali za mene je boja najvažniji dio dizajna sadnje. Boju dobivate iz mnogih dijelova biljke kao što su njezini cvjetovi, lišće, stabljike i grane. Boja se također mijenja ovisno o uvjetima kao što su svjetlo i sjena. Namjerno koristim boju kako bih dočarao određeno raspoloženje, koristeći umirujuće plave i duboke zelene za opuštanje, ili možda vatreno crvene i narančaste za dodavanje uzbuđenja i drame. U većini pejzaža koristim kombinaciju boja kako bih uravnotežio emocije i zadržao razinu interesa tijekom cijele godine

Tekstura

Tekstura često prolazi nezapaženo, ali vjerujem da je ključno kako bi srednji dizajn bio izvanredan. Kombiniranjem tekstura mogu uravnotežiti raspoloženje prostora, slično kao i bojom. Spajam velike, opuštene oblike poput hortenzije s glatkim, finim teksturama biljaka poput Arborvitae ili šimšira. Kada je u pitanju tekstura, ne radi se samo o općem osjećaju biljke, već o pojedinačnim elementima u listovima, stabljikama i granama biljke. Na primjer, mogu naglasiti piling kore riječne breze ili javora tako da je uparim s glatkim linijama ukrasne trave ili hoste. Spajanje ističe značajke oba i uravnotežuje dizajn.

Oblik

Oblici biljaka (ili ono što ja zovem "forme") mogu imati mnoge uloge unutar krajolika. Prilikom odabira biljaka obično počinjem promatranjem arhitekture susjednih zgrada i ukusa vlasnika kako bih odredio temu. Njegove živice i glatke, ravne površine travnjaka mogu dati uređen, formalan osjećaj prostora, dok labave biljke prirodnog oblika i organski zakrivljene linije kreveta imaju manje formalnu, opušteniju estetiku. Kao i kod većine dizajnerskih načela, naginjem korištenju mješavine biljnih oblika za ravnotežu, ali dizajn unutar jednog stila može biti dramatično.