Vrtovi su jedinstveni koliko i njihovi dizajneri, a različite vrste vrtova omogućuju vrtlarima da izraze svoju kreativnost. Istražite stilove vrtlarstva i nadahnite se. Vrtlarstvo nije samo hobi ; to je oblik umjetnosti. Vrtovi su jedinstveni kao i njihovi dizajneri.
Sama riječ UNIKATNI VRT govori o kakvoj vrsti vrta se radi.Posebni su i odudaraju od drugih stilova i vrsta vrtova te se stoga i nazivaju POSEBNI ILI UNIKATNI VRTOVI!Bilo da ste početnik ili iskusan vrtlar, vaš bi vrt trebao biti mjesto ugode i odmora od užurbanog modernog svijeta. Iako se sjajne fotografije u časopisima za dom i vrt prosječnog vrtlara mogu činiti nedostižnim i pretjerano skupovima, to nije sasvim točno. Uz dobar dizajn, planiranje, strpljenje i kreativnost lako možete dobiti svoj vrt iz snova.
Renesansni vrt je vrt ili park nastao u doba i stilu renesanse. Budući da su prvi takvi vrtovi nastali u Italiji , ponekad se nazivaju talijanskim vrtovima. Međutim, vrtovi napravljeni kasnije u Njemačkoj , Francuskoj ili Engleskoj mogli su imati neke razlike u usporedbi s izvornim talijanskim vrtovima.
Temeljni dizajn renesansnog vrta vuče korijene iz Italije. Krajem 15. stoljeća ovdje se počeo zavladavati novi pogled na život, uz povratak oblicima, vrijednostima i idejama iz antike , što je utjecalo ne samo na humanističke znanosti, već i na arhitekturu i hortikulturu.
Tradicionalni japanski vrt odigrao je važnu ulogu u razvoju parkovne umjetnosti u cijelom svijetu, od tradicionalnog Istoka o modernim tendencijama Zapada. Japanski vrt, kao uostalom i svaki vrt, više je od puke prirode. Vrt je priroda oblikovana rukom čovjeka, ruka koja vrtu daje smisao i značaj. I upravo se u toj činjenici očituje golema razlika između tradicionalnog japanskog vrta i vrta zapadnjaka. Japanski vrt pokušaj je prikazivanja prirode u punom smislu te riječi, kreiranje ljepote u najprirodnijem obliku što je u potpunoj suprotnosti s npr. francuskim vrtom koji nastoji prirodu preoblikovati u geometrijsku estetiku. Biljka, voda, kamen tri su bitna elementa koje je i tradicionalna zapadnjačka parkovna umjetnost prihvatila iz istočnjačkih uzora. Ali, odnos čovjeka prema svakom od ta tri elementa je bitno drugačiji!
U japanskom vrtu ne nalazimo kamene skulpture u našem smislu. Samo stijene, oblutke i šljunak. Japanac njihovim pažljivim odabirom i smještajem poručuje, što zapadnjak nikako ne može dokučiti, da kamen ima dublji smisao, da ima svijest, dušu.
I odnos prema vodi u vrtu također očituje razlike dvaju svjetova. Kod zapadnjaka voda pršti vodoskoka i fontana. Japanac nad vodom ne provodi nasilje, on vodopadima i kaskadama slijedi prirodni tok vode. Voda jezerca je mutna upotrebom posebnih algi kako čovjekov odraz ne bi bio jasan. Meditacijom se istočnjak okreće svojoj nutrini, a ne svojem liku. Poručujem: Čovjek je malen, priroda je velika!
Biljka je svetinja, cvijet pripada univerzumu a vlat trave izražava «definitivnu realnost». Japanac vrtom usavršava prirodu, zapadnjak ju nasilno mijenja; Japanac biljku oblikuje pincetom, zapadnjak ju «kljaštri» škarama.
Uzrok tih «nesporazuma» svakako je iu samom poimanju parka. Za Japanca park nije samo mjesto za divljenje prirodi ili odmor na klupici. Za njega je to mjesto gdje svakoga dana čisti dušu i oslobađa ju od dnevnih problema. To je mjesto gdje se istočnjak posvećuje samom sebi, mjesto gdje se meditiranjem dolazi do novih spoznaja. Park je i mjesto religioznih obreda i spoznaja.
Priroda se ne može shvatiti letimičnim pogledom. Japanac šeće vrtom, razmišlja i gleda, jer je prirodu potrebno promatrati, upijati njena svojstva, sudjelovati u kretanju, shvatiti njen duh i nerv. Potpuna opuštenost i otvorenost omogućuje učenje od prirode.
Najpoznatija su tri tipa japanskog vrta:
Karesansui, suhi ili vrt kamenova, vjerojatno najviše zbunjuje zapadnjaka, jer to je vrt bez cvijeća, trave, grmlja ili vode. Ali samo na prvi pogled, jer suhi vrt je vrt simbola.
Kreiran je samo od stijene, kamena i sitnog šljunka pažljivo «počešljanog», a jedini biljni element je, eventualno, mahovina. Vrt održava duh i spiritualizam zen budizma. Valoviti pijesak i šljunak predstavljaju vodu, potok, more, a kamenje tumačimo kao grupu brdskih otoka u velikom oceanu ili vrhunac planine nad morem oblaka. Japanci će taj vrt nazvati i vrt praznine ili vrt ništavnosti. Njime se ne šeće, vrt se samo gleda, a služi kao pokretač misli, meditacije ili molitve.
Vrt Tsukiyama (planina i Mjesec), predstavlja prirodu u malom. Umjetni brežuljci su planine, umjetni potočići su rijeke, grupica stabla šuma i umjetno jezero veliko jezero ili more. Pogrešno se misli da su Japanci majstori minijature iz nužde, pomanjkanja zemlje i sl.
Ako uživate u zastrašujućim filmovima, fascinirani ste sablasnim, privučeni mračnom estetikom zamišljenog vampira iz viktorijanskog doba ili samo ozračjem s tamnijom paletom boja, mogli biste razmisliti o uzgoju gotičkog ili gotičkog vrta. Gotički vrt može biti moderan tijekom cijele godine, ali će ukrašavanje za Noć vještice učiniti lakšim nego ikad i stvoriti pravo raspoloženje kad počnete stavljati svjetiljke. Umjetnički gledano, gotički vrtovi često imaju vijugave staze, kipove koji se raspadaju, obrasle trnove loze, trulo lišće koje zaklanja staze i proganjajuću maglu koja se čini kao da se nikada ne razilazi. Iako ovo može funkcionirati u umjetnosti i književnosti, trebat će vam da vaš vrt bude malo funkcionalniji. Potražite jedinstvene vintage predmete, ukrasne svjetiljke i metalne ili djelomično oštećene kamene kipove koji će naglasiti vaš vrt i prizvati jezivi ambijent. Za biljke, držite se boja u rasponu od duboke bordove preko boje patlidžana do gotovo crne. Uvijek je sjajno dodati biljke s mahovinom i možda stablo vrbe da doda malo tajanstvenosti. Razmislite o implementaciji ove teme u manjem opsegu da je isprobate i dodatno je proširite ako vam se čini zanimljivom.
Što čini mediteranski vrt?
Da biste svoj vrt uredili u mediteranskom stilu, počnite s pravim materijalima : kamen, terakota i metal dočaravaju ugodnu i prirodnu atmosferu u trenu. Ako tada u svoj vrt i na svoju terasu unesete začinsko bilje i biljke s juga , možete se opustiti i opustiti uz svjetlost svijeća i čašu crnog vina. Ovdje možete saznati sve što vam je potrebno za vrt u mediteranskom stilu:
Gradite svoj mediteranski vrt na što više osunčanom mjestu kako bi odgovaralo klimatskim uvjetima Mediterana. Većina južnih biljaka također uspijeva tijekom njemačkog ljeta, ali se moraju premjestiti u zimske prostore u hladnim mjesecima . Tipični mediteranski vrt okružen je zimzelenom živicom ili zidom od prirodnog kamena. Uz bujno zelenilo biljaka, svijetli i pješčani tonovi određuju sliku u boji.